Strona główna » Przewodnik interesanta » Gospodarka Komunalna i Mieszkaniowa » Wynajem lokalu mieszkalnego lub socjalnego

Gospodarka Komunalna i Mieszkaniowa

Wynajem lokalu mieszkalnego lub socjalnego

Podstawa prawna:
ustawa z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o ochronie Kodeksu Cywilnego (Dz.U. z 2001r. Nr 71, poz. 733 z późn. zm.).

Wymagane dokumenty:
podanie – do pobrania w Urzędzie Miasta i Gminy – BOI – pokój nr 1 /formularz nr 15/,
wniosek o wynajem lokalu – do pobrania w Urzędzie Miasta i Gminy – BOI – pokój nr 1 /formularz nr 12/,
zaświadczenie o dochodach – do pobrania w Urzędzie Miasta i Gminy – BOI – pokój nr 1 /formularz nr 10/.

Załączniki:
dokument tożsamości wnioskodawcy, zaświadczenia lub dokumenty potwierdzające wszelkie dochody osób ubiegających się o wynajem lokalu, osiągnięte w okresie ostatnich 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku (do wydruku).

Opłaty:
nie podlega

Termin załatwienia sprawy:
do 30 dni
Realizacja wniosków następuje zgodnie z kolejnością daty ich wpływu.

Tryb odwoławczy:
nie przysługuje

Uwagi:
Lokale stanowiące mieszkaniowy zasób gminy mogą być wynajmowane osobom, pozostającym w trudnych warunkach mieszkaniowych i materialnych, tj. osobom zamieszkującym w lokalach nadmiernie zagęszczonych tzn. w takich gdzie na osobę uprawnioną przypada mniej niż 7 m2 powierzchni ogólnej pokoi lub w lokalu nie spełniającym wymogów pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi i średni miesięczny dochód w okresie trzech miesięcy poprzedzających jego zakwalifikowanie nie przekracza 100 % najniższej emerytury tj. obecnie kwota 1029,80 zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego oraz 80% najniższej emerytury tj. 823,84 zł na członka rodziny w przypadku gospodarstw wieloosobowych. Natomiast lokale socjalne, tzn. lokale nadające się do zamieszkania ze względu na wyposażenie i stan techniczny, których powierzchnia pokoi przypadająca na członka gospodarstwa domowego najemcy nie może być mniejsza niż 5 m2, a w wypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego 10 m2, przy czym lokal ten może być o obniżonym standardzie, mogą być wynajmowane osobom, których dochód przeliczony w okresie 3 miesięcy poprzedzających jego zakwalifikowanie nie przekracza 40 % najniższej emerytury tj. 411,92 zł na członka rodziny ubiegającej się o wynajem oraz 60 % najniższej emerytury tj. 617,88 zł w przypadku osoby samotnej.

Do dochodu nie wlicza się dodatków do sierot zupełnych, zasiłków pielęgnacyjnych, zasiłków okresowych z pomocy społecznej oraz jednorazowych świadczeń pieniężnych i świadczeń w naturze z pomocy społecznej oraz dodatku mieszkaniowego.

W zależności od indywidualnej sytuacji wnioskodawcy do podania należy dołączyć sentencję wyroku sądowego rozwiązującego małżeństwo, umowę najmu lokalu, dokumenty potwierdzające inwalidztwo, w przypadku rozwodu - wyrok stwierdzający sposób korzystania ze wspólnego mieszkania, lub inne dokumenty wynikające z indywidualnej sytuacji wnioskodawcy.

Pierwszeństwo wynajmu lokalu stanowiącego mieszkaniowy zasób gminy przysługuje osobom, które:
nabyły prawo do lokalu socjalnego lub zamiennego na podstawie orzeczenia sądowego, zamieszkują w budynkach, których organ nadzoru budowlanego stwierdził konieczność opróżnienia lokalu z powodu zagrożenia bezpieczeństwa ludzi i mienia oraz straciły mieszkania wskutek klęski żywiołowej, utraciły tytuł prawny do lokalu socjalnego w związku z przekroczeniem dochodu, który kwalifikuje do lokalu mieszkalnego, opuściły placówki opiekuńczo - wychowawcze w związku z uzyskaniem pełnoletności.

Wydział / Referat odpowiedzialny:
Wydział Techniczno – Inwestycyjny, Referat Infrastruktury
TEL. 32 706 53 26; FAX. 644-22-88