Strona główna » Miasto i Gmina Wolbrom » Aktualności » 2021 » Maj » Podziemny Olkusz - Historyczne Otwarcie

Podziemny Olkusz - Historyczne Otwarcie

2021-05-27 12:44:02

W sobotę 22 maja, pod płytą olkuskiego rynku i piwnicach Kwartału Królewskiego, zostały otwarte dla zwiedzających dwie niezwykłe trasy turystyczne z podziemnymi ekspozycjami.

Pierwsza ekspozycja znajduje się w średniowiecznych piwnicach ratusza. Spacerując kilka metrów pod rynkiem przeniesiemy się do Olkusza z czasów największej świetności, oglądając dużą, przestrzenną makietę miasta. Ciekawostką jest replika astrolabium, które należało do olkuskiego astronoma Marcina Bylicy. Można zobaczyć filmy poświęcone m.in. rozwojowi terytorialnemu miasta, słynnym olkuskim astronomom, czy niezwykłym zabytkom. Ekspozycja pokazuje i opowiada historię ratusza – siedziby władz miasta. Zobaczymy kopie starych dokumentów, rycin i map. W dawnym miejskim lochu możemy obejrzeć animowaną scenę przedstawiającą życie codzienne średniowiecznego miasta, a także zobaczyć narzędzia tortur. Ważnym elementem ekspozycji są znaleziska archeologiczne.
W drugiej podziemnej ekspozycji w piwnicach Kwartału Królewskiego – dawnej siedziby władz górniczych poznamy górnicze i hutnicze tradycje Olkusza. O tym, jak funkcjonowały niegdyś kopalnie, przekonamy się sami wprawiając w ruch modele dawnych urządzeń górniczych lub oglądając przestrzenną makietę średniowiecznych kopalni. Zobaczymy modele pieców do wytopu ołowiu i srebra, a w „Srebrnej komnacie” replikę słynnego Srebrnego Krzyża Gwarków Olkuskich. W ekspozycji została przedstawiona historia mennicy, jaka działała tu na przełomie XVI i XVII wieku. Na pamiątkę można wybić kopię olkuskiego trojaka. Prezentowane są także narzędzia pracy górników. Zwiedzanie uatrakcyjniają multimedia. Warto dodać, że obydwie ekspozycje można zwiedzać korzystając z bezpłatnego audioprzewodnika.

Koszt całej inwestycji pod nazwą “Rewitalizacja kwartału królewskiego w Olkuszu oraz utworzenie multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach ratusza” wyniósł około 20 milionów złotych, z czego ponad 6,5 miliona złotych pokryło unijne dofinansowanie.

Źródło: Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu

Więcej informacji na: https://podziemnyolkusz.pl/
Film TVP Kraków (kliknij)