Strona główna » Miasto i Gmina Wolbrom » Aktualności » 2021 » Czerwiec » Starostwo Powiatowe w Olkuszu zaprasza na bezpłatne szczepienia ochronne przeciwko meningokokom!

2021-06-23 11:07:57

Gmina Wolbrom przypomina, iż przy współpracy z Powiatem Olkuskim rokrocznie kontynuowana jest realizacja „Programu profilaktycznych szczepień ochronnych przeciwko meningokokom”. Program szczepień realizowany jest od maja do listopada 2021 r. i skierowany do dzieci:

•  dwuletnich (rocznik 2019);
  •  zameldowanych na terenie powiatu olkuskiego;
  •  zadeklarowanych do jednej z przychodni POZ z terenu powiatu olkuskiego;

WARTO WIEDZIEĆ!

Inwazyjna choroba meningokokowa jest jednym z nacięższych zakażeń bakteryjnych, jakie może spotkać człowieka. Wynika to z faktu, że ma najszybszy przebieg i największą śmiertelność. Najczęściej przebiega pod postacią:

• sepsy z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych (60% przypadków zachorowań);

• samej sepsy (ok. 25%);

• zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych (ok. 20%).

• Pamiętaj!

Możesz wygrać wyścig z meningokokami, a najskuteczniejszą formą ochrony są szczepienia ochronne.