Strona główna » Miasto i Gmina Wolbrom » Aktualności » 2020 » Marzec » Grzywna do 5 tys. złotych za nieprzestrzeganie kwarantanny

Grzywna do 5 tys. złotych za nieprzestrzeganie kwarantanny

2020-03-17 18:01:03

Mundurowi kontrolują osoby objęte kwarantanną. Aktualnie (stan na 18 marca) kwarantanną objęto 127 osób, a nadzorem epidemiologicznym 74 osób. Nadzór zakończono u 27. W trakcie hospitalizacji w Nowym Szpitalu w Olkuszu znajduje się 6 pacjentów (w tym 3 osoby spoza pow. olkuskiego). Jak informuje KPP Olkusz, w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców powiatu olkuskiego policjanci wraz z funkcjonariuszami Straży Miejskiej wspierają służby sanitarne w prawidłowym utrzymaniu kwarantanny.

Każdego dnia kontrolują, czy osoby objęte kwarantanną stosują się do poleceń i przebywają w domach. Mundurowi sprawdzają również, czy osoby te nie potrzebują pomocy i pytają o stan ich zdrowia. Zebrane informacje przekazują odpowiednim służbom.
Funkcjonariusze sprawdzają czy osoby objęte kwarantanną rzeczywiście przebywają w miejscu zamieszkania lub izolacji i nie narażają innych na ryzyko. Mundurowi  podjeżdżają pod wskazany adres, nie mają jednak bezpośredniego kontaktu z osobą  objętą  kwarantanną. Nie wchodzą do domów czy mieszkań. Dzwonią z telefonów komórkowych lub kontaktują się przez domofon, prosząc by dana osoba pokazała się w oknie. Tym sposobem weryfikują, czy osoba objęta kwarantanną, przebywa w domu. Mundurowi sprawdzają, również, czy ktoś nie potrzebuje pomocy. Pytają o stan zdrowia. Podczas tych kontroli policjanci mają na sobie umundurowanie służbowe. Jednak w razie sytuacji zagrożenia, zakładają kombinezon ochrony biologicznej. Mundurowi dbają nie tylko o bezpieczeństwo innych, ale i nie zapominają o bezpieczeństwie własnym.

Policjanci przypominają, że kwarantanna to nie jest czas wolny, gdy możemy wyjść na spacer czy na zakupy. To czas, kiedy musimy przebywać w domach lub miejscach izolacji. Miejmy więc świadomość, że wszystkie działania służb związane są z troską o nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Pamiętajmy jednak, że jeżeli podczas kontroli policyjnej osoba zlekceważy polecenia służb sanitarnych o obowiązku kwarantanny, grozić jej będzie mandat karny w wysokości 5 tys. złotych.

Dbając o zdrowie i bezpieczeństwo własne, jak i innych, należy pozostać w domach i nie gromadzić się w miejscach publicznych. Apelujemy do młodzieży, by zwłaszcza w tym trudnym okresie zachowała się odpowiedzialnie i ograniczyła kontakty w miejscach publicznych. Zamknięte placówki oświatowe, to nie czas ferii czy wakacji, gdzie możemy się spotykać z większą  grupą znajomych i wspólnie imprezować.