Strona główna » Miasto i Gmina Wolbrom » Aktualności » 2020 » Kwiecień » Maseczki ochronne dla mieszkańców Miasta i Gminy Wolbrom

Maseczki ochronne dla mieszkańców Miasta i Gminy Wolbrom

2020-04-16 12:45:21

Od dziś do odwołania, w środkach publicznego transportu zbiorowego oraz w miejscach ogólnodostępnych, wprowadzony został obowiązek zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki, maski, odzieży lub jej części. Również od dziś, z polecenia Burmistrza Adama Zielnika do mieszkańców Miasta i Gminy Wolbrom trafią pierwsze maseczki zakupione przez wolbromski magistrat. Darmowe maseczki wielokrotnego użytku będą sukcesywnie dystrybuowane do mieszkań i domów w całej gminie.

W blokach rozprowadzać będą Spółdzielnie Mieszkaniowe, w mieszkaniach gminnych – Spółka WZWGKIM, w pozostałych miejscach w mieście oraz w sołectwach – Ochotnicze Straże Pożarne. Dystrybucja odbywać się będzie do skrzynek pocztowych.
- Bardzo proszę uważnie zapoznać się z dołączoną do maseczki instrukcją i postępować zgodnie z zawartymi w niej zaleceniami. Każdy dostanie swoją darmową maseczkę. Znamy się tu wszyscy, więc mniej więcej się wie ile osób przebywa pod danym adresem. Dla wszystkich wystarczy. Żadne dane osobowe nie zostaną nikomu udostępnione - uspakaja burmistrz Adam Zielnik

Przypomnijmy. Z powodu zagrożenia koronawirusem Burmistrz Wolbromia zapowiedział rezygnację z corocznych dni miasta oraz innych imprez, by zaoszczędzone w ten sposób środki przekazać na zakup sprzętu medycznego. Zakup posłuży m.in. na doposażenie lokalnej służby zdrowia oraz szpitali właściwych dla Miasta i Gminy Wolbrom. Zgodnie z zapowiedzią dla Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie został zakupiony respirator. Niedawno do wolbromskiego Centrum Medycznego WOL-MED zostały przekazane środki ochrony biologicznej, w tym atestowane maseczki, rękawiczki, worki na odpady medyczne, kompletne zestawy ochronne, przyłbice, fartuchy chirurgiczne, czepki, płyn do dezynfekcji rąk i powierzchni oraz chusteczki do dezynfekcji.

Jak obchodzić się z bawełnianą maseczką wielokrotnego użytku?

• Przed założeniem maseczki umyj lub zdezynfekuj ręce.
    • Aby uzyskać lepszą efektywność w kieszonce maseczki umieść dodatkowy filtr np. z chusteczki higienicznej.
    • Maseczkę załóż przed wyjściem z domu.
    • Maseczka musi dobrze przylegać do twarzy, nie mogą robić się prześwity po bokach.
    • Maseczka musi być sucha! Wilgotna maseczka to większe ryzyko przeniesienia cząstek wirusa zawieszonych w kropelkach wydzieliny z dróg oddechowych.
    • W czasie użytkowania maseczki nie dotykaj jej! Ciągłe dotykanie powoduje "wciskanie" osadzonej w niej wilgoci do środka, co ułatwia przeniesienie cząstek wirusa.
    • Maseczkę zdejmij niezwłocznie po powrocie do domu.
    • Maseczkę trzeba prawidłowo ściągać – złap za gumki/troczki od tyłu i ściągamy do przodu, nie dotykając głównej, przedniej części maseczki, ostrożnie usuń filtr z kieszonki maseczki.
    • Po zdjęciu maseczki zaraz umyj ręce. Używając maseczek bawełnianych trzeba pamiętać o ich właściwej dezynfekcji, roztworem alkoholu (min. 70% spryskać i poczekać aż wyschnie), praniem w temperaturze powyżej 60 stopni z dodatkiem detergentu lub wyjaławianiem w piekarniku przez 30 minut w 70 stopniach. Bezpośrednio po zdjęciu, a przed dezynfekcją wrzuć ją do foliowego woreczka.
    • Przed ponownym użyciem maseczkę wyprasuj gorącym żelazkiem.

Galeria zdjęć: