Strona główna » Miasto i Gmina Wolbrom » Aktualności » 2020 » Grudzień » Gmina Wolbrom kontynuuje pomoc służbie zdrowia

Gmina Wolbrom kontynuuje pomoc służbie zdrowia

2020-12-05 18:40:45

Jak pamiętamy, w kwietniu b.r. z powodu zagrożenia koronawirusem, burmistrz Wolbromia Adam Zielnik zapowiedział rezygnację z corocznych dni miasta oraz innych imprez, by zaoszczędzone w ten sposób środki przekazać między innymi na zakup sprzętu medycznego. Zakupy posłużyły m.in. na doposażenie lokalnej służby zdrowia oraz szpitali właściwych dla miasta i gminy Wolbrom. W ciągu ostatnich kilkunastu dni burmistrz Adam Zielnik podjął kolejne kroki, aby wspomóc służbę zdrowia i pacjentów.

Śluza, oczyszczacz powietrza i urządzenie do dezynfekcji
Zgodnie z zamierzeniami burmistrza Wolbromia pomoc placówkom medycznym jest kontynuowana. Aby usprawnić działanie olkuskiego SORu Gmina Wolbrom zakupiła specjalną śluzę-komorą dezynfekującą. Umożliwia ona bezpieczną komunikację tego oddziału z pozostałymi oddziałami szpitala, a ponadto zarówno lekarze, ratownicy czy personel medyczny będą mogli się błyskawicznie zdezynfekować przed i po pracy. Mobilna śluza przypomina kabinę, a zamontowane w niej dysze rozpylają płyn dezynfekujący pod ciśnieniem. Wystarczy przejść przez nią, by oczyścić np. kombinezon ochronny, który mają na sobie pracownicy medyczni.
- Ponieważ udało się wynegocjować bardzo korzystne warunki zakupu śluzy mobilnej, pozostało wystarczająco środków na zakup oczyszczacza powietrza SAFE AIR 300 od wolbromskiego producenta ES System K. Oczyszczacz wzorem śluzy zostanie użyczony szpitalowi i wykorzystany na oddziale z łóżkami covidowymi, gdzie trafiają pacjenci z terenu Wolbromia. Oba sprzęty będą na naszym stanie, nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy jeszcze będą potrzebne i jak to się wszystko skończy – oznajmił burmistrz Adam Zielnik.

Urządzenie do dezynfekcji karetki
Jak poinformował burmistrz, pomocny sprzęt trafił także do ratowników karetki stacjonującej w Wolbromiu. NOCOSPRAY 2 - to ręczne urządzenie do dezynfekcji zarówno karetki, jak i pomieszczeń za pomocą suchej mgły. Dyfuzja środka o wielkości ok. 5 mikronów w całym pomieszczeniu jest bardzo szybka, co umożliwia użytkowanie pomieszczeń już po 60 minutach.
- Jest to w sumie niezbyt kosztowny wydatek, ale jakże pomocny naszym ratownikom. Do tej pory, aby zdezynfekować swój pojazd musieli za każdym razem jeździć do Olkusza. Po zakupie urządzenia i jego sprezentowaniu, ratownicy zaoszczędzą przede wszystkim czas, jak i koszty dojazdu – wyliczył burmistrz Adam Zielnik.
Wspaniały DAR PANIE BURMISTRZU! My Pracownicy Pogotowia Ratunkowego Wolbrom jesteśmy dozgonnie wdzięczni za tak wspaniały i bardzo bardzo potrzebny Nocospray w tych trudnych czasach, ale również za to, że zawsze możemy liczyć na Pana wsparcie” - tak pracownicy pogotowia dziękowali Adamowi Zielnikowi na profilu społecznościowym.

Przypomnijmy.
W kwietniu b.r. z inicjatywy burmistrza Zielnika, dla Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie został zakupiony respirator Trilogy EVO O2 firmy Philips, o wartości blisko 70 tys. zł. wraz z pełnym wyposażeniem.
W związku z wprowadzeniem od 16 kwietnia obowiązku zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki, maski, odzieży lub jej części, w środkach publicznego transportu zbiorowego oraz w miejscach ogólnodostępnych, do mieszkań i domów w całej wolbromskiej gminie trafiły zakupione przez Gminę Wolbrom darmowe maseczki wielokrotnego użytku.
Pomoc rzeczowa o wartości 87.822,00 zł, w postaci sprzętu pomocnego między innymi w testowaniu próbek koronawirusa jak: mikroskop, szafa mroźnicza, szafa chłodnicza i wirówki –  trafiła do Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Krakowie.
Z kolei Nowy Szpital w Olkuszu, po uzgodnieniu ze Starostwem Powiatowym i pozostałymi gminami, został wsparty kwotą ok. 11 tys. złotych na zakup środków odkażających i ochrony indywidualnej pracowników szpitala. Pokaźną ilością środków dezynfekcyjnych i ochrony osobistej został wsparty także szpital św. Anny w Miechowie. Równie duża pomoc trafiła do wolbromskiego Centrum Medycznego WOL-MED, dla którego magistrat zakupił i przekazał środki ochrony biologicznej, w tym atestowane maseczki, rękawiczki, worki na odpady medyczne, kompletne zestawy ochronne, przyłbice, fartuchy chirurgiczne, czepki, płyn do dezynfekcji rąk i powierzchni oraz chusteczki do dezynfekcji.
Podobnie jak w całym kraju, również w Wolbromiu epidemia koronawirusa wymusiła ograniczenie wstępu pacjentów do ośrodków zdrowia, aby zapewnić bezpieczeństwo lekarzy i personelu medycznego. W związku z pojawieniem się wielu głosów o usprawnienie obsługi pacjentów przychodni zdrowia przy ul. Skalskiej, a szczególnie polepszenia warunków oczekiwania w kolejce, burmistrz Adam Zielnik polecił ustawić namiot przed jej wejściem. Namiot, który został dostarczony przez druhów z OSP Zarzecze, jest w okresie jesienno-zimowym wyjątkowo przydatny. Doskonale chroni czekających pacjentów zarówno przed deszczem jak i wiatrem.