Strona główna » Miasto i Gmina Wolbrom » Aktualności » 2020 » Październik » Przybywa nowych zakażeń i ofiar śmiertelnych koronawirusa

Przybywa nowych zakażeń i ofiar śmiertelnych koronawirusa

2020-10-09 12:25:08

Czwartek przyniósł kolejny niechlubny rekord na świecie. Według Światowej Organizacji Zdrowia, koronawirusem na całym globie zakaziło się 338 tysięcy osób. Najszybciej patogen rozchodzi się obecnie w Europie. Wczoraj, rekordowo dużo, bo 4739 nowych zakażeń odnotowano w Polsce. Zmarły 52 osoby. Najwięcej zakażonych przybyło w Małopolsce: 7240, 19 przypadków dotyczyło powiatu olkuskiego.

Liczba zgonów z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami w powiecie olkuskim wynosi 3 osoby, niestety wśród nich jedna mieszkanka gminy Wolbrom.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna (stan na 08 października 2020, godz. 14:00) w powiecie olkuskim związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 przedstawia się następująco:
    • Liczba osób z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2: 255
    • Liczba aktywnych przypadków: 102
    • Liczba ozdrowieńców:150
    • Liczba osób objętych izolacją w izolatorium: 3
    • Liczba osób objętych izolacją domową: 78
    • Liczba osób hospitalizowanych z powodu COVID-19: 21
    • Liczba osób objętych kwarantanną domową: 1164
    • Liczba osób objętych kwarantanną instytucjonalną: 0
    • Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 49
    • Liczba badań w kierunku zakażenia SARS-CoV-2 przeprowadzonych na terenie Powiatu Olkuskiego: 1960
    • Liczba zgonów z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami: 3

Jesteśmy w żółtej strefie!
Rekordowy wzrost zakażeń spowodował objęciem od soboty, 10 października 2020r. terenu całego kraju tzw. żółtą strefą. W strefie czerwonej znalazło się natomiast 38 powiatów.
W związku z nową polityką Ministerstwa Zdrowia "zero tolerancji", w żółtej strefie, od soboty 10 października będzie obowiązywał nakaz zasłaniania ust i nosa. Obowiązek będzie egzekwowany we wszystkich miejscach publicznych, m.in. w sklepach, kościołach, ale przede wszystkim na świeżym powietrzu. Maseczki należy nosić m.in. w sklepach, galeriach handlowych, targowiskach, bankach, na poczcie, w kinie i teatrze. Usta i nos należy zasłaniać także podczas wizyty u lekarza, w kościele, urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej. W związku z nadchodzącym dniem Wszystkich Świętych, Ministerstwo Zdrowia przypomina, że noszenie maseczek konieczne jest również podczas przebywania na terenie cmentarza. Nowe obostrzenia zmieniają także limity osób na weselach i innych okolicznościowych wydarzeniach.
W strefie zielonej zmniejszono liczbę uczestników imprez ze 150 do 100, w strefie żółtej ze 100 do 75, a w strefie czerwonej bez zmian, do 50 uczestników.

Nie musimy mieć na sobie maseczki przy stole w restauracji lub barze. Nie jest konieczna również w pracy, gdy nie mamy styczności z osobami z zewnątrz. Maseczki nakładamy w pojazdach transportu publicznego - taksówkach, autobusie, tramwaju, pociągu czy metrze. Ta zasada egzekwowana jest od miesięcy.
W przypadku prywatnego samochodu wszystko zależy od znajdujących się w nim pasażerów. Jeśli są to nasi bliscy, domownicy, dzieci do lat czterech, takiego obowiązku nie ma. Maseczki są konieczne w przypadku podróżowania ze znajomymi, współpracownikami z pracy - osobami, z którymi nie mieszkamy. Powinny mieć je na sobie przez całą drogę, bez względu na czas przejazdu.
Jeśli jedziemy samochodem sami, nie musimy mieć na sobie maseczki. Pamiętajmy, że nakładamy ją w przypadku kontroli drogowej. Rozporządzenie egzekwowane przez władze stanowi, że gdy mimo poinformowania przez policjantów, że należy zakryć nos i usta, tego nie robimy, musimy się liczyć z mandatem do wysokości 500 zł albo skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu w przypadku odmowy przyjęcia mandatu.
Kiedy można nie stosować się do obowiązku noszenia maseczek?
Osoba, która z różnych przyczyn, np. niepełnosprawności, nie może zakrywać ust i nosa, będzie musiała okazać zaświadczenie lekarskie. Zrobi to na wezwanie policjanta czy funkcjonariusza straży miejskiej. Stanie się to po wejściu w życie znowelizowanych przepisów rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
Do tej pory wystarczało słowne oświadczenie korzystania z takiej przesłanki przez osobę, która nie stosowała się do obowiązku. Wiele z nich niezasadnie korzystało z tej możliwości, wprowadzając w błąd co do swojego stanu zdrowotnego. Według lekarzy nie ma podstaw prawnych do wystawiania zaświadczeń osobom chorym na astmę, choroby płuc, np. POCHP, czy też z chorobami serca.
Policjanci będą mogli weryfikować autentyczność dokumentu u jego wystawcy, jeżeli będą mieli podejrzenie, że może być podrobiony. Poświadczenie nieprawdy stanowi przestępstwo.