Strona główna » Miasto i Gmina Wolbrom » Aktualności » 2019 » Marzec » Uwaga mieszkańcy Miasta i Gminy Wolbrom, IMiGW ponownie ostrzega przed silnym wiatrem!

2019-03-10 12:55:08

Dzisiejsza wietrzna noc w całym kraju przyniosła wiele niebezpiecznych zdarzeń - zerwane dachu i elewacje, awarie prądu i drogi zatarasowane przez powalone drzewa. W samej Małopolsce od soboty strażacy interweniowali 400 razy. Przechodzące nad naszym województwem wiatry zerwały kilkanaście dachów z budynków, uszkodziły kilkadziesiąt. Strażacy wciąż usuwają leżące na drogach połamane gałęzie drzew. Silna wichura nie oszczędziła także Miasta i Gminy Wolbrom.

Nasi strażacy z JRG Wolbrom oraz jednostek OSP już od samego rana ciężko pracują przy usuwaniu skutków wichury. Całe szczęście, że nikomu nic się nie stało. Nie obeszło się jednak bez strat.
Jak informuje nas Komendant Straży Miejskiej Marian Hat wraz z pracownikami Referatu Zarządzania Kryzysowego, którzy na polecenie Burmistrza Adama Zielnika, od godzin nocnych pełnili dyżur w budynku UMiG,
największe uszkodzenia wystąpiły:
- w Wolbromiu – zniszczony dach na budynku przy ul. Żwirki i Wigury, pokrycie dachu na bloku nr 17 os. W. Łokietka,
- w Wierzchowisku-Marianowie – z budynku mieszkalnego zerwana połowa dachu, druga poważnie uszkodzona , oraz uszkodzony komin,
- uszkodzone budynki gospodarcze między innymi: w Dłużcu, Sulisławicach, Lgocie Wielkiej, Lgocie Wolbromskiej, Kąpielach Wielkich, Zasępcu
- uszkodzone samochody, połamane  drzewa i gałęzie i inne.

- Do najbardziej zniszczonych budynków została skierowana pomoc. Ratownikom z JRG i OSP zostały wydane plandeki oraz folie celem zabezpieczenia uszkodzonych dachów. Jeśli zajdzie potrzeba udzielona zostanie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Na ostateczny bilans wieczornej wichury, musimy jeszcze poczekać. Na telefony dyspozytorów Państwowej Straży Pożarnej 998 i 112 cały czas napływają kolejne zgłoszenia – oznajmił sekretarz MiG Waldemar Kolanko

Tymczasem, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dziś rano (niedziela 10.03.2019) kolejne ostrzeżenia przed silnym wiatrem. Ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia dotyczy województw: małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, mazowieckiego oraz północnych części województw pomorskiego i zachodniopomorskiego.

Drugi stopień ostrzeżenia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności.

"Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych" – apeluje IMiGW.

Zachowajmy ostrożność !

Fot. Zabezpieczanie dachu budynku gosp. w Lgocie Wolbromskiej

Fot. Zniszczony dach na budynku w Wierzchowisku-Marianowie

***

Pan Stanisław Tomasz Kołodziej na profilu społecznościowym zamieścił poniższe podziękowania.
„Wielkie podziękowania dla wszystkich funkcjonariuszy i pracowników: straży, policji, Miasta i Gminy Wolbrom oraz Wolbromskiej Spółdzielni Mieszkaniowej za bardzo sprawną akcję i pomoc. Życie na osiedlu (m.in. uprzątnięto zniszczenia, teren odgrodzono taśmą), mieście i gminie powoli wraca do normalności” i opublikował kilka zdjęć. Oto niektóre: