Strona główna » Miasto i Gmina Wolbrom » Aktualności » 2019 » Marzec » Najserdeczniejsze życzenia i gratulacje dla Jadwigi Słuszniak, 100-latki z Poręby Dzierżnej

2019-03-03 12:32:09

22 lutego 2019 roku, Jadwiga Słuszniak z Poręby Dzierżnej obchodziła swe 100 urodziny. Z racji wyjątkowego jubileuszu w miejscowym kościele pw. Św. Marcina odprawiona została msza święta w intencji Jubilatki, a następnie w domu córki Haliny Rosy, odbyła się uroczystość urodzinowa, która zgromadziła niemal całą rodzinę. Z najlepszymi życzeniami i gratulacjami do Jubilatki podążył także Burmistrz Adam Zielnik wraz z Zastępcą Kierownika USC Agnieszką Gołembiowską-Karoń.

- Wiele zdrowia, radości, szczęścia oraz wszelkiej pomyślności. Niech każdy następny dzień upłynie Pani w atmosferze miłości rodziny i przyjaźni znajomych. Wszystkiego dobrego w imieniu Władz Gminy Wolbrom oraz wszystkich Mieszkańców – dostojnej Jubilatce życzył Adam Zielnik. Z okazji tak pięknego i wyjątkowego Jubileuszu, na ręce seniorki Burmistrz wręczył list gratulacyjny, a także listy skierowane do Jubilatki od Premiera Mateusza Morawieckiego oraz Wojewody Małopolskiego Piotra Ćwika. Adam Zielnik do swych życzeń dołączył również okolicznościowy bukiet oraz praktyczny upominek.
Nie zabrakło życzeń i gratulacji od pań z olkuskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, które obok bukietu wręczyły Pani Jadwidze decyzję o przyznaniu jubilatce specjalnych świadczeń, należnych z racji osiągnięcia tak pięknego wieku.
 Jak przystało na jubileusz, obok najlepszych życzeń był toast szampanem oraz tort, o który zatroszczyła się córka Halina.
 Pani Jadwiga Słuszniak urodziła się w Porębie Dzierżnej w dn. 22 lutego 1919 roku jako jedna z pięciorga rodzeństwa. Od dziecka pracowała na roli, nie pracowała zawodowo. Z nieżyjącym od kilkudziesięciu lat mężem Władysławem wychowała troje dzieci – córkę Halinę, oraz synów Aleksandra i nieżyjącego już Kazimierza. Jubilatka doczekała się ponadto 6 wnucząt i 7 prawnucząt. Pomimo upływu lat i ciężkiej pracy Pani Jadwiga może pochwalić się dobrym zdrowiem. Na co dzień znajduje się pod czułą opieką swej córki Haliny Rosy i jej męża.

- Mama, jak na swój wiek, jest naprawdę w dobrej kondycji. Jeszcze przed trzema laty chodziła do sklepu, robiła zakupy, gotowała obiady. Cieszy się z doskonałej pamięci, nieco gorzej jest ze wzrokiem i słuchem – opowiada córka. - Mama zawsze była spokojna i skromna. Zawsze odżywiała się prosto i oczywiście całkowicie stroniła od papierosów i alkoholu. Ciężka praca od najmłodszych lat, spokój, skromność oraz radość z każdego dnia życia – są zapewne jej receptą na długowieczność - przyznała Halina Rosa.

Do składanych Jubilatce najlepszych życzeń, dołącza się również nasza Redakcja. Aby radosnych dni było jeszcze przez wiele, wiele lat!

***
Każda osoba, która obchodzi swoje setne urodziny może liczyć na przyznanie honorowego świadczenia pieniężnego w wysokości 3 731,13 zł. Raz przyznaną kwotę stulatkowie dostają, co miesiąc do końca swojego życia. Jubilat nie musi składać żadnych wniosków do ZUS jest to, bowiem specjalne tzw. honorowe świadczenie, które otrzymują wszyscy emeryci i renciści „z urzędu”, automatycznie z chwilą ukończenia 100 lat. Świadczenie to dostają z ZUS także ci, którzy nie przepracowali w swoim życiu ani jednego dnia i dlatego nie pobierają ani emerytury, ani renty.

GALERIA ZDJĘĆ:
Foto: Umig Wolbrom oraz P. Kinga Skorupka