Strona główna » Miasto i Gmina Wolbrom » Aktualności » 2019 » Grudzień » Powiadomienie o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu pyłu zawieszonego PM10

Powiadomienie o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu pyłu zawieszonego PM10

2019-12-04 14:08:23

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska powiadamia o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu informowania pyłu zawieszonego PM10.

Prognoza na dzień 05 grudnia dla stężeń średniodobowych pyłu PM10, przygotowana na podstawie prognozy zanieczyszczenia powietrza, wykonywanej przez Instytut Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut badawczy (IOŚ-PIB) dostępnej na portalu „Jakość powietrza” GIOŚ pod adresem http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/airPollution?woj=malopolskie wskazuje na wystąpienie ryzyka przekroczenia poziomu alarmowego pyłu PM10 na obszarze miasta Krakowa, powiatów: krakowskiego, wielickiego, proszowickiego, miechowskiego, olkuskiego, chrzanowskiego, oświęcimskiego, wadowickiego oraz dodatkowo o ryzyku wystąpienia w dniu 05 grudnia przekroczenia poziomu informowania pyłu zawieszonego PM10 na terenie powiatów: nowotarskiego oraz bocheńskiego.

Przyczynami ryzyka wystąpienia przekroczenia poziomu informowania pyłu PM10 są warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego i wzmożonego ruchu drogowego.

Zalecane działania określone w Programie ochrony powietrza w planie działań krótkoterminowych dla drugiego stopnia zagrożenia pyłem PM10:

Osoby o wyższej wrażliwości na zanieczyszczenie powietrza (dzieci i młodzież, osoby starsze, osoby z zaburzeniami układu oddechowego, krwionośnego, alergicy, osoby palące papierosy i zawodowo narażone na pyły), powinny:
• ograniczyć długie spacery i aktywność fizyczną na zewnątrz,
• unikać wietrzenia pomieszczeń,
• włączyć oczyszczacz powietrza lub założyć maskę antysmogową,
• w razie potrzeby stosować się do zaleceń lekarzy,
• śledzić informacje o aktualnych poziomach zanieczyszczenia powietrza.

Podmioty gospodarcze, powinny:
• zawiesić uciążliwe prace budowlane powodujące duże zapylenie,
• zraszać pryzmy materiałów sypkich mogących powodować pylenie.

Do mieszkańców obszaru apeluje się o:
• w przypadku osób spalających węgiel lub drewno:

-  tymczasowe zastosowanie innego dostępnego źródła ciepła np.: elektrycznego lub gazowego, a jeżeli nie jest to możliwe, zastosowanie wysokiej jakości węgla lub drewna,

- zaprzestanie palenia w kominkach, jeżeli nie stanowią one jedynego źródła ogrzewania,

• korzystanie z komunikacji zbiorowej, pieszej, rowerowej lub wspólnych dojazdów zamiast indywidualnych podróży samochodem,
• ograniczenie rozpalania ognisk i używania dmuchaw do liści.