Strona główna » Miasto i Gmina Wolbrom » Aktualności » 2019 » Grudzień » Odznaczenia państwowe dla "Wolbromiaków"

Odznaczenia państwowe dla "Wolbromiaków"

2019-12-21 20:54:40

Mamy zaszczyt poinformować, iż Agnieszka Gołembiowska-Karoń, wieloletnia kierowniczka Zespołu Pieśni i Tańca „Wolbromiacy” została odznaczona z rąk wojewody Piotra Ćwika Brązowym Krzyżem Zasługi. Uroczystość odznaczenia odbyła się, 13 grudnia w Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie.

Brązowym Krzyżem Zasługi, Agnieszka Gołembiowska-Karoń, została uhonorowana za zaangażowanie w upowszechnianie i ochronę kultury ludowej, długoletnią, wytężoną i pełną ogromnego, osobistego zaangażowania: pracę artystyczną, jako instruktora i choreografa, pracę pedagogiczno-wychowawczą oraz menadżerską, jako kierownika Zespołu Pieśni i Tańca „Wolbromiacy”.
   Jest to kolejne odznaczenia państwowe dla „Wolbromiaków” obchodzących w br. jubileusz 40 lecia działalności. Warto przypomnieć, iż 4 maja br. wojewoda Piotr Ćwik odznaczył „ZPiT Wolbromiacy” przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Przyznane „Wolbromiakom” odznaczenia państwowe nie dziwią. Ten coraz bardziej rozpoznawalny w Małopolsce i kraju Zespół, w swym blisko 180 minutowym repertuarze, prezentuje polskie przyśpiewki i tańce narodowe oraz regionalne, a także innych narodów. Prezentując polską kulturę ludową w 23 festiwalach międzynarodowych, skutecznie upowszechnia markę „Made in Poland” poza granicami kraju.
    Swym programem Zespół Pieśni i Tańca „Wolbromiacy” uświetnia wiele imprez o zasięgu lokalnym, regionalnym czy ponad krajowym. Do nich należą m.in.: wizyta Prezydenta RP w Wolbromiu, Dni Miast (np. Wolbrom, Olkusz, Zawiercie, Wieliczka, Tychy, Klucze, Bukowno, Sławków, Miechów), uroczystości rocznicowe (np. 11 Listopada, 3 Maja), dożynki: gminne powiatowe, wojewódzkie, ogólnopolskie-jasnogórskie, jubileusze firm, imprezy ludowo-obrzędowe (krakowskie „Wianki”, „Targi Bożonarodzeniowe”, „Cepeliada”, śląskie „Gwarki”, „Babiogórska Jesień” w Zawoi), Zlot Młodzieży Gmin Jurajskich, festiwal „Wolbromskie Międzynarodowe Spotkania z Folklorem”, pikniki patriotyczne i rodzinne, Koncert Wolności, koncert Etno-Wolbrom, itp.
Pod kierunkiem Agnieszki Gołembiowskiej-Karoń zespół osiągnął liczne sukcesy zarówno w kraju jak i zagranicą. Należą do nich m.in.: czołowe miejsca i nagrody na międzywojewódzkich i powiatowych przeglądach i festiwalach oraz udział w 23 festiwalach międzynarodowych (m.in. we Włoszech, Ukrainie, Turcji, Niemczech, Grecji, Portugalii, Macedonii, Czechach, Węgrzech, Bułgarii czy Chorwacji).

Na zdjęciu, Agnieszka Gołembiowska-Karoń z Zespołem Pieśni i Tańca "Wolbromiacy" podczas jubileuszowego koncertu odbywającego się w dn. 14 grudnia w Domu Kultury.