Strona główna » Miasto i Gmina Wolbrom » Aktualności » 2019 » Lipiec » Uwaga! Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

Uwaga! Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

2019-07-01 16:34:13

Bardzo silny wiatr (do 115 km/h) i burze z gradem prognozowane są dziś w ciągu dnia, wieczorem i w nocy w 10 województwach w południowej części Polski. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje wystąpienie silnych burz, miejscami z gradem, z opadami deszczu do 50 mm i porywami wiatru do 115 km/h.

Tak silne porywy stanowią zagrożenie, dlatego:
    • należy usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr;
    • przeparkować samochód w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej był zaparkowany pod drzewami;
    • zamknąć okna i drzwi;
    • pozostać w domu, jeżeli jest to możliwe.
    Należy pamiętać, że burza jest niebezpiecznym zjawiskiem dlatego należy:
    • unikać przebywania pod drzewami,
    • unikać przebywania na otwartej przestrzeni,
    • jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie, jeżeli jesteśmy poza domem;
    • pozostać w samochodzie (jeżeli jesteśmy akurat w podróży) – samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna,
    • rozproszyć się na odległość kilkudziesięciu metrów, jeżeli na otwartej przestrzeni przebywamy w grupie – chodzi o to, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

Silny wiatr może uszkodzić linie energetyczne, dlatego należy się przygotować na przerwy w dostawie prądu.
O przypadkach, które mają znaczenie dla bezpieczeństwa należy informować straż pożarną dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub 998.